Sami Yetik, Atatürk Anafartalar'da

Sami Yetik, Atatürk Anafartalar'da
Karakter Boyutu

Sami Yetik, Atatürk Anafartalar'da

Atatürk Anafartalar'da izlenimci üslupta yapılmış olan resmin sağ alt köşesinde Arap harflere ve siyah boya ile atılmış imza vardır. Eser tuval üzerinde çalışılmıştır.

SAMİ YETİK (1878-1945, İstanbul)

1878'de İstanbul'da doğdu.

Babası Asmaaltı tüccarlarından Hacı Raşit Efendi'dir. İlk öğrenimini Şehzadebaşı Taşmektepte yaptıktan sonra Çiçekpazarı Rüştiyesi'ne ve Mülkiye İdadisi'ne devam etti. Bu okulda resim öğretmeni olan Osman Nuri Paşa'nın özendirmesiyle ilk resim çalışmalarına başladı.

Askerliğe ilgi duyduğu için Kuleli Askeri lisesine geçti. Harbiye'de Hoca Ali Rıza ile karşılaştı. Böylece ilk sanat hevesleri, bilinçli bir seçime yönelmiş oldu. 1898'de de Harbiye'yi bitirdi. Harbiyeden subay çıktıktan sonra, Eyüp'teki Baytar Askeri Rüştiyesi'ne resim öğretmeni oldu. Birincilikle bitireceği Sanayi-i Nefiseye devam etti. 1906 yılında burayı bitirdi.

Mahmut Şevket Paşa'nın özel izniyle, Fransa'ya gönderildi. 1910-1912 yılları arasında, Julian'da, Jean-Paul Laurens'ın Atölyesi'nde çalıştı. Yurda dönünce, Avrupa da gördüğü yeniliklerin, Sanayi-i Nefise programında yer almasını isteyen yazılar yazdı. Kuleli de resim öğretmeni oldu. Türk Ressamlar Cemiyeti'nin kurucu üyelerindendir.

Yurda döndükten sonra, Balkan Savaşı'na katıldı ve Bulgarlara esir düşerek, bir süre esaret hayatı yaşadı. Balkan savaşı nedeniyle cephede birlikte bulunduğu Mehmet Ali Laga ile yakın dostluğunu sürdürdü. Birinci Dünya Savaşı yıllarında Boğaz müstahkem mevkiinde görev yaparken, yakından izleme olanağı bulduğu savaş sahnelerini resimlerinde işledi. Bu türün tipik örneklerini verdi. Gazetelerde sanat üzerine makaleler yazdı, orta dereceli okullar için iki albüm hazırladı. Resim sanatımızın kaynak kitaplarından biri olan, ancak ilk cildi 1940'ta yayımlanabilen "Ressamlarımız" adlı kitabını kaleme aldı. Asker ressamların yetişmelerinde etkin görevler üstlendi. Uzun yıllar Galatasaray sergilerine katıldı.

1. Dünya Savaşı sırasında da görev yaptı. 1933'te binbaşılıktan emekli oldu. 1918'de Berlin ve Viyana sergilerine katılan Yetik'in, daha çok İstanbul, Bursa ve diğer şehirlerle ve Milli Mücadeleyle ilgili resimleri vardır. Sami Yetik 1945'te İstanbul'da öldü.

Sami Yetik, asker ressamlar kuşağının önemli üyeleri arasında yer alır. Doğayı, güçlü bir rehber olarak kabul eden sanat anlayışına da sonuna kadar bağlı kalmış, görsellik ve belgesellik değerlerini ortak çözümler içinde yansıtmaya özen göstermiştir. Yaşamının son döneminde, yeni başkent olan Ankara'nın yaşamından ilginç sahnelere ağırlık vermiş, Ankara'da asker ressamların örgütlenmelerinde de çaba göstermiştir.

Kaynak: www.turkishpaintings.com

 

 

Bu yazıyı paylaş
Paylaş
Kapat
0/0
Sami Yetik, Atatürk Anafartalar'da