Uşak - Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak - Atatürk ve Etnografya Müzesi
Karakter Boyutu

Uşak - Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak - Atatürk ve Etnografya Müzesi

Uşak - Atatürk ve Etnografya Müzesi, Kurtuluş Savaşı'nda Büyük Zafer'in hemen ardından 2 Eylül 1922 günü Uşak'a giren Başkomutan Gazi Mustafa Kemal (Atatürk), Batı Cephesi Komutanı İsmet (İnönü), Batı Cephesi Kurmay Başkanı Asım (Gündüz), I. Ordu Komutanı Nureddin, IV. Kolordu Komutanı Kemaleddin Sami Paşa'lar tarafından geçici karargah olarak kullanılan bina, 1978 yılında açılmış, 1986 yılında yeniden düzenlenmiştir. Bina, 1910 yılında Uşaklı Kaftancı ailesi tarafından yaptırılmıştır. İki katlı, büyük bir konaktır. Kemerli kapısından geniş bir salona girilmektedir. Salonun sağ ve solunda odalar vardır. Çıkartmalı üst katın sağındaki geniş oda, Atatürk'ün Uşak'ta bulunduğu 2-4 Eylül 1922 günlerinde, Atatürk'ün yatak odası olarak kullanılmıştır. 3 Eylül 1922'de esir alınan Yunan Başkomutanı General Trikopis ve maiyeti ile Atatürk, bu binada görüşmüştür.

Kurtuluş Savaşı'ndan sonra, sahipleri tarafından ev olarak kullanılan bina, 1973 yılında Müze yapılmak üzere kamulaştırılmış ve onarımı yapılmıştır. Binanın birinci katı, Etnografya Seksiyonu olarak düzenlenmiş, Uşak ve çevresinden derlenen etnografik eserler burada sergilenmiştir. İkinci kat, Kurtuluş Savaşı ve Atatürk seksiyonudur. Atatürk ve Kurtuluş Savaşı ile ilgili fotoğraflar, belge örnekleri ve Atatürk eşyaları burada yer almaktadır.

Kaynak: A A M, Atatürk Evleri Atatürk Müzeleri, Mehmet Önder, Türk Tarih Kurumu Basımevi 1993. ISBN: 975-16-0077-4. Sayfa:91

Bu yazıyı paylaş
Paylaş
Kapat
0/0
Uşak - Atatürk ve Etnografya Müzesi