Bursa - Hünkar Köşkü (Atatürk Köşkü)

Bursa - Hünkar Köşkü (Atatürk Köşkü)
Karakter Boyutu

Bursa - Hünkar Köşkü (Atatürk Köşkü)

Bursa Hünkar Köşkü (Atatürk Köşkü)

Hünkar Köşkü, 1844 yılında Abdülmecit Han’ın Bursa gezisi nedeniyle av köşkü olarak yaptırılmıştır. Köşk, 19 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Abdülmecid Han’dan sonra Osmanlı sultanlarından Abdülaziz Han ve 5. Mehmet Reşat da köşkte konuk olmuştur.

Hünkar Köşkü, 1922 yılında Atatürk ile birlikte Kurtuluş Savaşı komutanlarını da 12 gün süreyle konuk etmiştir. Atatürk ayrıca, 1925, 1931 ve 1935 yıllarında Bursa’ya yaptığı ziyaretlerde de köşk’ü ziyaret etmiştir. Atatürk’ün köşkü son ziyareti 16 Temmuz 1935’tedir.

Hünkar Köşkü 1947 yılından beri Büyükşehir Belediyesi mülkiyetine aittir. En son 1995 yılında Milli Saraylar Daire Başkanlığı gözetiminde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edildi.

Mevcut eşyaları Dolmabahçe Sarayı resyorasyon atölyelerinde onarım görüp özgün hallerine dönüştürülmüştür. Köşk zaman içinde, “kasr-ı hümayun”, “kasr-ı milli”, “Cumhuriyet Köşkü” ve “Atatürk Köşkü” adlarıyla anılmıştır.

Bahçesiyle birlikte 3396 metrekaredir.

Hünkar Köşkü 160 yıllık geçmişiyle tarihimize tanıklık etmektedir. 29 Mayıs 2003 tarihinde müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Bursa’daki sivil mimari yapıların nadir örneklerinden birisidir.

Köşk Fransız ampir üslupta yapılmıştır. Tavan yüzeylerini kaplayan kalemişi süslemeler insanı adeta büyüleyen sanatsal inceliktedir. Kabul salonu, Atatürk’ün yatak odası, çalışma odası, manevi kızları Sabiha ve Ülkü Hanım’ın yatak odası, yemek odası ve diğer güzellikleriyle geçmişin yaşanmışlıkları izlerini hissettirmektedir.

Hünkar Köşkü; Temenyeri Üstü, Yıldırım / BURSA Tel: 0 224 327 91 90

Köşk haftaiçi 09.00 -17.00 arası ziyaretçilere açıktır.

Kaynak: www.bursa.bel.tr

Bu yazıyı paylaş
Paylaş
Kapat
0/0
Bursa - Hünkar Köşkü (Atatürk Köşkü)