Çanakkale - Eceabat Bigalı Köyü (Çamyayla) Atatürk Evi Müzesi

Çanakkale - Eceabat Bigalı Köyü (Çamyayla) Atatürk Evi Müzesi
Karakter Boyutu

Çanakkale - Eceabat Bigalı Köyü (Çamyayla) Atatürk Evi Müzesi

Çanakkale - Eceabat Bigalı Köyü (Çamyayla) Atatürk Evi Müzesi

Çanakkale Savaşları'nın başlangıç yıllarıydı. Sofya'da Ateşemiliter olan Yarbay Mustafa Kemal (Atatürk), Osmanlı Devleti'nin hızla Birinci Dünya Savaşı'na girmekte olduğunu görmüş, Başkomutanlıktan, memlekette faal bir görev verilmesini israrla istemişti. Bu ısrar karşısında onu 20 Ocak 1915 te, Tekirdağ bölgesinde yeni kurulmakta olan 19. Tümen Komutanlığına tayin ettiler. Atatürk, kısa sürede bu tümeni kurmuş, 25 Şubat 1915 te, Çanakkale Savaşları'na katılmak üzere Eceabat'a gelmiş, burada ikmal yaptıktan sonra, 18 Nisan 1915 te Çamyayla (Bigali) köyüne gelerek, bir köyevini Karargah yapmıştı. Bir hafta sonra savaş başlamış, Atatürk Conkbayırı ve Arıburun'da üstün düşman kuvvetlerine karşı, taarruz ve savunma savaşları yaparak, kahramanlığı, cesareti ve kazandığı zaferlerle bütün dünyanın dikkatlerini üzerinde toplamış, 1 Haziran 1915 te albaylığa yükseltilmiştir. Atatürk bu günlerde Çamyayla'daki Karargahında oturuyor, taarruz planlarını bu karargahta hazırlıyor, buradan cephenin en ön saflarına gidiyordu.

Çanakkale Zaferi'nden sonra, bir kahraman olarak, 10 Aralık 1915 te İstanbul'a döndü.

Çanakkale Savaşlarından sonra, Atatürk'ün Çamyayla'daki Karargahı yine eski sahiplerinin elinde ev olarak uzun yıllar kullanıldı. Bu evde Atatürk'ün günlerce en uzun gecelerini geçirdiğini, petrol lambalarının sabahlaradek yandığını herkes biliyordu. O gün kullanılan eşyalardan tek bir masa kalmıştı. Atatürk bu masaya dirseklerini dayayarak, kimbilir kaç gece düşünmüş, haritaları işaretlemişti. Sonunda, (Çamyayla Atatürk Müzesi Kurma Komitesi) adıyla bir komite kuruldu. Bu komite ilk iş olarak, 1969 yılında evin dış kapısı üzerine (M. Kemal Atatürk'ün 1915 tarihindeki 19. Tümen Karargahı) ibaresini taşıyan bir levha yerleştirdi. Evin sahiplerinden satın alınarak müze haline getirilmesi isteniyordu. Sonunda bu iş te oldu.

Atatürk'ün Çamyayla Karargahı, Kültür Bakanlığına devredildi. Bakanlık, evi onartarak 1973 yılında ziyarete açtı.

Atatürk'ün Çamyayla Karargahı iki katlı ve bağdadi olarak yaptırılmıştır. Dış kapısından küçük bir avluya girilmektedir. Alt katta biri büyük, öteki küçük iki odası vardır. Buradaki tahta bir merdivenle üst kattaki salona çıkılır. Salona açılan üç kapıdan ortadaki en büyük oda, Atatürk'ün çalışma odası, sağdaki yatak odasıdır. Diğer oda yaverine ayrılmıştır. Odaların tavan ve döşemeleri tahtadır. Atatürk'ün masası, çalışma odasındadır.

Karargah Müzesi, Atatürk'ün resimleriyle ve sonradan buraya getirilen eşyalarla sergilenmiştir.

Kaynak: A A M, Atatürk Evleri Atatürk Müzeleri, Mehmet Önder, Türk Tarih Kurumu Basımevi 1993, ISBN: 975-16-0077-4. Sayfa:76-77

Bu yazıyı paylaş
Paylaş
Kapat
0/0
Çanakkale - Eceabat Bigalı Köyü (Çamyayla) Atatürk Evi Müzesi