Akşehir - Batı Cephesi Karargahı Müzesi

Akşehir - Batı Cephesi Karargahı Müzesi
Karakter Boyutu

Akşehir - Batı Cephesi Karargahı Müzesi

Akşehir - Batı Cephesi Karargahı Müzesi

Akşehir - Batı Cephesi Karargahı Müzesi, 1965 yılına kadar Akşehir'de Belediye Dairesi olarak kullanılan, iki katlı tarihi bina 1966 yılında ziyarete açılmıştır.

Karargah Müzesi binası, 1905 yılında konak olarak yaptırılmış, Kurtuluş Savaşı'ndan önce Belediye ve Kaymakamlık olarak kullanılmıştır. Kurtuluş Savaşı yıllarında, Batı Cephesi Karargahı, 18 Kasım 1921 tarihinde Akşehir'e taşınmış, 24 Ağustos 1922 gününe kadar, 9 ay 6 gün süre ile bu bina karargâh olarak kullanılmıştır. Atatürk, silah arkadaşları ile birlikte Büyük Taarruz hazırlıkların burada yapmış, taarruz tarihini burada kararlaştırmıştır.

Kurtuluş Savaşı'ndan sonra yine Belediye olarak kullanılan bina (Başkumandan Mustafa Kemal Paşa'nın taarruz emrini verdiği oda, Garp Cephesi Kumandanı İsmet Paşa'nın Çalışma Odası, Garp Cephesi Erkan-ı Harbiye Reisi Asım Paşa'nın Çalışma Odası) şeklinde üst kat odaları birer plaka ile işaretlenmiş, o günler kullanılan masa, koltuk, halı gibi eşyalarla Atatürk Odası düzenlenmiştir. Akşehir Belediyesi'nin yeni binasına taşınması üzerine Karargah binası, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğüne devredilmiş, sonra müze haline getirilmiştir.

1981 yılında yeniden düzenlenen Batı Cephesi karargahı Müzesini girişinde Atatürk eşyaları sergilenmektedir. Burada bir de "Gaziler Köşesi" düzenlenmiştir.

Üst katta, Atatürk, İsmet İnönü ve Asım Gündüz odalar vardır. Yaverler için ayrı bir oda ayrılmıştır. Salondaki panolarda Sakarya Savaşı'ndan Büyük Taarruza kadar gelen sürelerdeki tarihi olaylar yazı ve fotoğraflarla anlatılmış, krokiler sergilenmiştir. Ayrıca Kurtuluş Savaşında Akşehirken Milletvekili olan Hacı Bekir (Sümer)e Zafer Armağanı bir tüfek, bir özel odada karargahta çalışan subaylara ait fotoğraflar görülmektedir.

Kaynak: A A M, Atatürk Evleri Atatürk Müzeleri, Mehmet Önder, Türk Tarih Kurumu Basımevi 1993. ISBN: 975-16-0077-4. Sayfa:85

Bu yazıyı paylaş
Paylaş
Kapat
0/0
Akşehir - Batı Cephesi Karargahı Müzesi