Siz Napolyona Benziyorsunuz

Siz Napolyona Benziyorsunuz
Karakter Boyutu

Siz Napolyona Benziyorsunuz

Siz Napolyona Benziyorsunuz

12 Haziran 1922, Mustafa Kemal Paşa’nın bir misafiri vardır. Bu misafir İngiliz Generali Townshend’ır. Mustafa Kemal Paşa Townshend’ın; ‘siz Napolyon’a benziyorsunuz’ benzetmesini reddeder ve:

Napolyon, arkasına bir sürü, çeşitli milliyetteki insanları toplayarak macera aramaya çıktı. Ve bunun içindir ki yarı yolda kaldı. Ben bir anadan, bir babadan gelen kardeşlerimle kendi vatanımı kurtarmak davası yolundayım. Ve bu kesinlikle başarılı olacağım!” Cevabını verdi.

Mustafa Kemal Paşa’nin giriştiği mücadeleyi hayret ve takdirle karşılayan Townshend, kendisine karşısındaki düşmanın kudretini hatırlatmak isteyerek:

-“Siz savaşmak durumunda olduğunuz düşmanın ne kadar güçlü olduğunu hesaba katmıyorsunuz. Bu düşmanın size her türlü araç ile oturduğunuz odadaki eşya, yemeğiniz ve her şeyinizle bir fenalık yapabilme olasılığı bile vardır” dedi. Mustafa Kemal Paşa gayet sakin bir duruşla:

-“Evet, karşımdaki düşmanın çok kuvvetli olduğunu biliyorum. Fakat insaniyeti savunan kimseler ölümle tehdit edilmelerine rağmen ölmezler ve sonsuza kadar yaşarlar!” cevabını verdi. Sabaha karşı tartışmaların bitmesi üzerine büyük bir hayranlıkla Mustafa Kemal Paşa’dan ayrılan Townshend,  yanındaki memur Türk subayına:

-“Ben şimdiye kadar 15 hükümdar ve cumhurbaşkanı ile özel ve resmi konuşmalar yaptım. Bu geceki kadar ezildiğimi hatırlamıyorum. Mustafa Kemal’de büyük bir ruh gücünün esrarı var” dedi.1

1 Tahsin Öztin, Mustafa Kemal’den Atatürk’e, İstanbul 1981, s. 64.

Kaynak: Atatürk’ten Gençliğe Unutulmaz Anılar, Ahmet Gürel, Mayıs 2009

Bu yazıyı paylaş
Kapat
0/0
Siz Napolyona Benziyorsunuz