İlk Aşkı

İlk Aşkı
Karakter Boyutu

İlk Aşkı

İlk Aşkı

Salih Bozok1  anlatıyor:

Mustafa, 10–12 yaşında iken 8 yaşında bir komşu kızına âşık olmuştu. Akşamları okuldan çıkar çıkmaz evine koşar, derhal elbiselerini ütületir, oyun seyretmek bahanesiyle zıp zıp oynayan çocukların yanına giderdi. Fakat asıl maksadı, komşu kızını pencereden görmek. İşte Mustafa’ya iyi giyinmek merakı biraz da buradan gelmiştir.

Bütün hayatında yaptıklarını bir ‘İnsan’ olarak yapmakla övünen, ‘mucize’ kelimesinden nefret eden Atatürk, ilk gençlik günlerinden itibaren, bir insanın hayatta nelerden istifade edebileceğini bilmiş ve bunların hepsini de kişiliğinde denemişti.

Çalışmak, ağırbaşlı ve her şeyde başarılı olmak kesin kararı yanında ‘sevmek’ hakkını da kendinde buluyordu ve sevmişti de.”

Mustafa Kemal, Manastır İdadisi2’ndeki  öğrenim devresinde Selanik’te, annesinin yanına geliyordu. Askeri elbise güzelliğini fevkalade arttırıyordu. Selanik’in kızları pervane gibi etrafında dönüyorlardı. Fakat Mustafa Kemal’in gözü hiçbirini görmüyordu. O, mahallesindeki bir Rum kızına gönlünü kaptırmıştı. Okulun açılma zamanı yaklaştıkça Mustafa Kemal’in de üzüntüsü çoğalıyordu. Sonunda kurtuluş çaresini kızı da Manastır’a kaçırmakta bulur. Bu karar duyulunca annesi Zübeyde Hanım bir hayli telaşlanır ve durumu kardeşi Subaşı Hüseyin Ağa’ya açar. Mustafa Kemal, kızla anlaşmıştır. Hatta Manastır’da bir oda bile tutulmuştur.

Manastır’da hareket günü gelir. Mustafa Kemal istasyonda kızı beklemektedir. Trenin hareket saati yaklaşınca Mustafa Kemal’in telaş ve heyecanı da artmaktadır. Gözleriyle kalabalık arasında ara vermeden nişanlısını aramaktadır.

Kampana çalmış, trenin tekerlekleri dönmüştür. Lokomotif ağır ağır istasyondan uzaklaşırken Mustafa Kemal, dayısı Subaşı Hüseyin Ağa’nın gözlerinde şeytanca bir parıltı görür ve her şeyi anlar. Ünlü dayısı aynı gün kızı bulmuş, Manastır’a gitmesine şiddetle engel olmuştur.

Bunları sofra başında anlatan Atatürk:

-“Dayım haklıydı” diye ilave etmiştir.3

1 Salih Bozok, (1881–1941), Mustafa Kemal’in Selanik’ten arkadaşlığı olan Salih Bey, uzun süre Mustafa Kemal’in Başyaveri olur, Milletvekili.

2 Eskiden lise ayarında okul.

3 Niyazi Ahmet Banoğlu, Yayınlanmamış Belgelerle Atatürk’ün Siyasi ve Özel Hayatı, İlkeleri, 2. Baskı, İstanbul 1981, s. 21–23.

Kaynak: Atatürk’ten Gençliğe Unutulmaz Anılar, Ahmet Gürel, Mayıs 2009

Bu yazıyı paylaş
Kapat
0/0
İlk Aşkı