Sevgisini Kaybetmekte Ne Anlam Var?

Sevgisini Kaybetmekte Ne Anlam Var?
Karakter Boyutu

Sevgisini Kaybetmekte Ne Anlam Var?

Sevgisini Kaybetmekte Ne Anlam Var?

Türk insanı duygu insanıdır. Hep sevmek ve sevilmek ister, yeter ki birisine inansın, birisini sevsin o sevgi onda ölümsüzleşir. Türk, atasını da böyle sevdi, onu duygularında canlandırdığı şekliyle gönlüne resmetti. Zihninde onu yüceltebildiği kadar yüceltti. Atatürk de yaşamı boyunca bu sevginin getirdiği sorumluluğun bilinciyle hareket etti. Türk insanının mutluğunu kendi mutluluğu olarak gördü. Aşağıdaki anı Türk insanının kendisine hizmet edenlere bakışını ve Atatürk’ün bu bakış açısına yaklaşımını gösteren güzel bir örnektir.

“Bir gün Çankaya yöresinde bir köylü evine gitmiştik. Evde ihtiyar bir köylü karısı ile oturuyordu. Bize ikram edilen kahveleri içerken Gazi bana köylü ile konuşmamı söyledi. Köylüye ilk aklıma geleni sordum:

-‘Sen Gazi’yi tanır mısın?’ İhtiyar beni saçma bir soru sormuşum gibi küçümseyerek süzdü:

-‘Gazi’yi tanımayan var mı ki’ dedi ve ekledi; ‘Ben görmedim ama her hafta Hacı Bayram Camii şerifinde Cuma namazı kılarmış. Taa göbeğine kadar sakalları varmış. Melek gibi, nur yüzlü, peygamber gibi mübarek bir ihtiyarmış...’ Gülmemi zor tutarak Gazi’nin genç ve tıraşlı yüzüne baktım. O, kaşlarını çatarak kendisini tanıtmamamı emretti. Dışarı çıktığımız zaman da güldü ve:

-‘Varsın, dedi, o öyle bilsin. Gerçeği öğrenmek belki biçarenin hayalini yıkar, onun hayalindeki şirin sakallıyı öldürüp de sevgisini kaybetmenin ne anlamı var.’ Ben sadece tıpkı insan gibi görünmek için yapılmış ruh örneğiyim.”1

1 Hadi Besleyici, Atamız Atatürk, İstanbul 1980, s. 87–88.

Kaynak: Atatürk’ten Gençliğe Unutulmaz Anılar, Ahmet Gürel, Mayıs 2009

Bu yazıyı paylaş
Kapat
0/0
Sevgisini Kaybetmekte Ne Anlam Var?