Nebile İrdelp

Nebile İrdelp
Karakter Boyutu

Nebile İrdelp'in Hayatı

NEBİLE İRDELP

Temmuz 1927'de İstanbul Çapa Öğretmen Okulu'ndan üç kız öğrenci Dolmabahçe Sarayı'na getirilmişti. Bunlardan Nebile Atatürk'ün manevi kızı olarak kalmıştır. Daha sonra öğrenimi için Ankara'ya getirilen Nebile evlenme çağı geldiğinde o yılların Viyana Büyükelçiliği Baş Katibi Tahsin Bey'le evlendirilmiştir. Düğün 17 Ocak 1929'da Ankara Palas'ta Atatürk ve diğer davetlilerin katılmasıyla yapılmıştır. Atatürk'ün hastalandığı günlerde Nebile de hastalanmıştı. Yakalandığı hastalıktan kurtulamayarak hayata gözlerini kapamıştır.

Beylerbeyi Tekkesi şeyhinin kızı ve İzmit Valisi Eşref Bey'in yeğeni olan Nebile Hanım, Atatürk tarafından 1928 yılında evlat edinilmiştir.Çok neşeli,konuşkan ve güzel bir kız olduğu bilinen Nebile Hanım, ilk evliliğini 1929 yılında Dışişleri Bakanlığı mensubu Tahsin Bey ile yapmış ve 1931 yılında boşanmıştır.

17 Ocak 1929'da Ankara Palas'ta yapılan düğünden bir kare.

Bir süre sonra İzmit Kağıt Fabrikası'nda görevli mühendis Sabahattin İrdelp ile ikinci evliliğini yapan Nebile Hanım 1942 yılında eşinden ayrılmıştır.

1938 yılında Nebile Hanım'a Atatürk'ün vasiyetnamesinde mirasçılarından biri olarak geçmesine binaen aylık 100 lira maaş bağlanmıştır.

Menenjit ve tüberküloz hastalığına yakalanan Nebile İrdelp, değişik hastahanelerde tedavi görmüş ve en sonunda İstanbul Fransız La Paix Hastahanesi'nde 1943 yılında hayatını kaybetmiştir.

Atatürk'ün manevi kızı Nebile İrdelp ve Dışişleri Bakanlığı mensubu Tahsin Bey. Ankara, Çankaya Köşkü, 1929.
 

Bu yazıyı paylaş
Kapat
0/0
Nebile İrdelp