Mustafa Kemal Atatürk'ün Malatya Gezisi. (14.11.1937)

Mustafa Kemal Atatürk'ün Malatya Gezisi. (14.11.1937)
Karakter Boyutu

Mustafa Kemal Atatürk'ün Malatya Gezisi. (14 Kasım 1937)

 

Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937 yılının sonlarına doğru Malatya’ya yaptığı ikinci gezi Diyarbakır-İran-Irak demiryolu hattının temel atma töreni vesilesiyle oldu. Bu temel atma töreni kapsamında yol üzerindeki Malatya, Elazığ, Tunceli ve Diyarbakır’da da incelemeler yapma kararı alan Atatürk’ün Malatya’ya uğrayacağı haberi şehirde duyulur duyulmaz kentte hazırlıklara başlandı. Hazırlıkları incelemek amacıyla Orgeneral Kâzım Orbay ile Korgeneral Galip Deniz de Malatya’ya gelmiş ve çeşitli incelemelerde bulunduktan sonra Kâzım Orbay, Atatürk’ü karşılamak üzere Sivas’a gitmiştir. Malatya Valisi ve aynı zamanda CHP il Başkanı İbrahim Ethem Akıncı da Orbay’dan bir gün sonra Korgeneral Galip Deniz ile birlikte il sınırına (Malatya-Sivas sınırı) giderek Atatürk’ü Malatya sınırında karşılamak için hazırlanmışlardır.

Malatya halkı da 14 Kasım (1937) Pazar günü Malatya’ya gelecek olan Atatürk’ü Cumartesi gecesinden itibaren güzergâh üzerindeki istasyonlarda beklemeye başladı. Pazar günü de halk bozuk ve yağışlı havaya rağmen erken saatlerden itibaren istasyona akın etti ve bir anda istasyon ve civarında kadınlı erkekli binlerce insan birikti. Ayrıca Atatürk’e yapılacak karşılama töreni için lise ve ilkokul öğrencilerinin de katıldığı merasim kıtası istasyonda yerini aldı.

14 Kasım (1937) Pazar günü saat 13:15’i gösterdiğinde Atatürk’ü ve beraberindeki heyeti taşıyan tren alkışlar ve top atışları eşliğinde Malatya istasyonuna girdi. Cumhurbaşkanı “Yaşa Atatürk” sesleri ve sürekli alkışlar arasında merasim kıtasını ve öğrencileri selamladı ve kendisini bekleyen otomobile binerek şehre doğru yola çıktı. Yol üzerinde bulunan ve inşaatı devam eden Bez ve İplik Fabrikası ile yine yapımı devam eden Memleket (Devlet) Hastanesinde duran ve inşaat çalışmaları hakkında bilgiler alan Atatürk, daha sonra merkeze giderek CHP binasını ziyaret etti. Parti binasında yarım saat kadar kalıp çeşitli görüşmeler yapan Cumhurbaşkanı halkın sevgi gösterileri ve alkışları arasında tekrar otomobiline binerek istasyona döndü ve saat 14:00 sularında istasyon civarındaki halkın “Yaşasın Atatürkümüz” sesleri eşliğinde Diyarbakır’a gitmek üzere Malatya’dan ayrıldı. Böylece Atatürk’ün Malatya’ya yaptığı bu son ziyaret 1 saatten daha az bir sürede tamamlanmış oldu.

Atatürk’ün bu ikinci Malatya ziyaretinde kendisine eşlik eden heyet içerisinde yer alan bazı isimler şunlardır: Başbakan Celal Bayar, İçişleri Bakanı ve CHP Genel Sekreteri Şükrü Kaya, Bayındırlık Bakanı Ali Çetinkaya, Sabiha Gökçen, Ali Kılıç, Salih Bozok.

Bu yazıyı paylaş
Kapat
0/0
Mustafa Kemal Atatürk'ün Malatya Gezisi. (14.11.1937)